Przestrzeń coworkingowa: wady i zalety coworkingu

Coraz częściej mówi się o coworkingu oraz o nowo powstałych przestrzeniach coworkingowych. Niewątpliwie to w ostatnich latach bardzo modne zagadnienie. Dla wielu osób termin, jakim jest coworking, to oczywistość, dla innych nadal nieznane pojęcie. Podobnie w drugim przypadku, określenie “przestrzeń coworkingowa” dla wielu nadal brzmi egzotycznie.

Dlatego postanowiliśmy rozjaśnić nieco to zagadnienie i poszerzyć go nawet o wymienienie zalet i wad coworkingu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest coworking i przestrzeń coworkingowa?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest coworking, to słowo pochodzi od angielskich słów oznaczających wspólną pracę. Innymi słowy coworking to biurko na wynajem (tak, biurko, raczej nie biuro, chociaż to złożona kwestia).

Przestrzeń coworkingowa, czy inaczej biuro coworkingowe, to lokal, który oferuje przestrzenie do pracy. Całe pomieszczenie lub jedno biurko możesz wynająć dla siebie lub współpracowników.

Coraz więcej osób odchodzi z korporacji i zakłada własną działalność, tym samym przechodząc na freelancing. Wiąże się to z porzuceniem firmowego biura i musem zorganizowania sobie nowej przestrzeni do pracy.

Coworking wydaje się świetnym pomysłem dla “wolnych strzelców” oraz dla młodych firm, które z różnych powodów nie zdecydowały się do tej pory na samodzielne biuro.

ICAN Manegment Reveiw w swoim raporcie wymienia wyniki ankiet dotyczących coworkingu. Już półtora roku temu w Polsce istniało ponad 200 lokali tego typu. Dzisiaj z pewnością jest ich o wiele, wiele więcej.

Historia przestrzeni coworkingowych sięga… lat. 90., i początkowo korzystali z nich pracownicy IT, potem także przedstawiciele innych branż. Dziś obserwujemy szybki rozkwit takich inicjatyw i coraz chętniej z nich korzystamy, jeśli tylko charakter pracy na to pozwala.
co to jest przestrzeń coworkingowa

Zalety coworkingu i wspólnego biura

Zacznijmy od pozytywów. Jakie są zalety coworkingu?

  • Oszczędność pieniędzy. Po pierwsze, jako freelancer, nie wynajmujesz całego biura, a tylko pojedyncze miejsce, po drugie, nie musisz zaopatrywać się w sprzęty i wyposażenie (biurko, krzesło, drukarka itp.)
  • Work-life balance. Freelancerzy pracujący na home office często mają kłopot z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Korzystanie z przestrzeni coworkingowej w dużej mierze likwiduje ten problem.
  • Kontakty biznesowe. Przestrzenie coworkingowe to miejsce spotkań osób z wielu branż. Można tam poznać osoby, z którymi nawiążesz relacje biznesowe i różnego rodzaju współprace.
  • Lokal coworkingowy jest przystosowany do wykonywania pracy biurowej. W pełni wyposażonym, wygodny i ergonomiczny. Nie każdy ma warunki, by urządzić taką przestrzeń w mieszkaniu.
  • Wiele osób nie potrafi skupić się w domu. Dla tych osób biuro do coworkingu jest idealnym rozwiązaniem. Panuje tam atmosfera biurowa, ludzie wykonują swoje obowiązki, atmosfera pod tym względem zdecydowanie sprzyja koncentracji na zadaniu (nie rozprasza Cię sterta brudnych naczyń po śniadaniu czy pranie na suszarce).

Wady coworkingu

Poza zaletami, które wymieniliśmy powyżej, istnieją też wady coworkingu. Należą do nich:

  • Gwar biura. Z jednej strony są osoby, które lepiej skupiają się w lokalu coworkingowym niż w domu, ale jest też masa ludzi, których rozpraszają wszechobecne rozmowy (np. telefoniczne, na spotkaniach video czy osobiste). W coworkingowym open space nie da się tego uniknąć, ale są pewne sposoby na ten problem.
  • Wielu freelancerów pracuje w dość swobodnych godzinach, często wieczorami lub w nocy. Niestety przestrzeń coworkingowa jest otwarta od-do i są to zazwyczaj standardowe godziny pracy biurowej, do czego należy się dostosować.
  • Jeśli Twoja praca wymaga skupienia, a Ty nie lubisz, gdy ktoś patrzy Ci przez ramię na monitor, coworking może być dla Ciebie mało atrakcyjny. Dokoła zawsze są ludzie, którzy często przechadzają się, np. z telefonem przy uchu za Twoimi plecami, co może Cię dekoncentrować.

coworking

Dla kogo coworking i przestrzeń coworkingowa?

Na początku artykułu wspomnieliśmy, że przestrzeń coworkingowa została jakby skrojona na potrzeby freelancerów, którzy obierając nową zawodową drogę mogą tęsknić za atmosferą biura. Coworking w wynajętym niewielkim biurze to też wyjście dla firm, które z racji oszczędności nie decydują się póki co na samodzielny lokal.

To rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego dla niektórych jest to idealne miejsce do pracy, dla innych nieatrakcyjna przestrzeń. Te osoby zazwyczaj decydują się na home office w zaciszu własnego domu.

Dzielenie miejsca pracy z ludźmi z różnych firm i branż może znacznie poszerzyć Twoje kontakty biznesowe, ale też dekoncentrować Cię i wpływać na jakość pracy. 

Miejsca do wspólnej pracy pracowników z rozmaitych pionów i przedstawicieli wielu firm w tym samym czasie przypomina nieco LinkedIn, tylko w wersji offline, czyli przestrzeń do dzielenia się nowinkami czy doświadczeniami. 

Warto jednak zaznaczyć, że w czasie, gdy home office jest najczęściej wybieranym trybem pracy w wielu branżach, wykonywanie pracy z biura coworkingowego jest jednym ze sposobów na utrzymywanie naturalnych relacji międzyludzkich i niezamykanie się w czterech ścianach. 

Jako że dla masy osób lokale coworkingowe niejako spadły z nieba, kibicujemy temu rozwiązaniu, ale nie ulega wątpliwości, że części osób wygodniej pracuje się ze swojego domowego służbowego kącika.